PPS perustaa kolme uutta joukkuetta huhtikuussa!

PPS perustaa kolme uutta joukkuetta huhtikuussa!

PPS perustaa kolme uutta joukkuetta huhtikuussa: Pojat 2015, Tytöt 2012/2013 ja Tytöt 2014/2015

Varma kevään merkki on uuden ikäluokan perustaminen! 2015 syntyneiden poikien ikäluokkajoukkue P15 aloittaa toiminnan ja samalla perustetaan kaksi uutta tyttöjoukkuetta: T14/15 ja T12/13.

Joka keväinen perinne on uuden ikäluokkajoukkueen perustaminen ja nyt on vuorossa vuonna 2015 syntyneet. Poikien uusi joukkue aloittaa toimintansa keskiviikkona 21.4. Kartsilla.

Seura on sitoutunut kehittämään toimintaa kaikilla osa-alueilla ja erityisesti tyttöjalkapallo on yksi painopiste kehitystyössä. Tavoitteena on, että Pakkalan Palloseurassa on tulevaisuudessa ikäluokkatoimintaa tytöille omissa joukkueissa. Tiistaina 20.4. otetaan startti kohti tätä, kun Tytöt 2014-2015-syntyneiden ja Tytöt 2012-2013-syntyneiden joukkueet aloittavat toimintansa. 

 

– Pidämme erityisen tärkeänä sitä, että Pakkalan Palloseurassa harrastuksen aloittamiseen on matala kynnys. Harrastus on lähellä kotia, edullinen ja toiminta laadukasta sekä siihen on helppo lähteä mukaan. Uusille junioripelaajille on tarjolla uusi edullinen aloituspaketti, joka sisältää vakuutuksen, perusvarusteet, eli paidan, shortsit ja sukat ja näin lapsi pääsee heti edustamaan seuran väreissä, sekä harjoitteluolosuhteet ja laadukkaan valmennuksessa omalla kotikentällä Kartsilla, kertoo puheenjohtaja Teemu Pärssinen. 

 

Valmennuspäällikkö Mauricio Soto pitää tärkeänä sitä, että joukkueiden alkutaival on sujuva ja pelaajat sekä vanhemmat viihtyvät seurassa. 

– Aloitusjaksolla toiminta on seuran koordinoimaa. Seura ohjaa ja organisoi toimintaa, kunnes aloittava ryhmä on toimiva joukkue ja alkaa toimia omana organisaationa, eli vanhemmista valitaan joukkueenjohtaja, apuvalmentajat, huoltajat ja taloudenhoitaja. Näissä uusissa joukkueissa toimintaa tulee vetämään tyttöjalkapallon koordinaattori Maria Olin-Bolin yhdessä muun valmennustiimin kanssa. Marialla on melkein vuosikymmenen verran kokemusta aloittavista joukkueista, joten P15, T14/15 ja T12/13 ovat hyvissä käsissä, kertoo Soto. 

 

P15 aloitus ke 21.4.

Ilmoittaudu tästä

Ke klo 17-18 Kartanonkosken pieni tekonurmi
Su klo 17-18 Kartanonkosken iso tekonurmi

 

T14/15 aloitus ti 20.4.

Ilmoittaudu tästä

Ti klo 17.30-18.30 Kartanonkosken iso tekonurmi

Pe klo 17.30-18.30 Kartanonkosken pieni tekonurmi

 

T12/13 aloitus ti 20.4.

Ilmoittaudu tästä

Ti klo 16.30-17.30 Kartanonkosken iso tekonurmi

Pe klo 18.30-19.30 Kartanonkosken pieni tekonurmi

 

Aloitustapahtumat uusille joukkueille on tällä hetkellä suunniteltu 20.4. ja 21.4., mutta luonnollisesti noudatamme kaikessa toiminnassa voimassa olevia rajoituksia.

Tiedotamme mahdollisista aikataulumuutoksista, jos tilanne tätä vaatii. Seuraamme tilannetta ja odotamme ohjeistuksia alle 12-vuotiaiden liikkumisen jatkoon. Vaikka aikataulu muuttuisi, joukkueet tullaan joka tapauksessa perustamaan heti kun se on mahdollista.
Nämä joukkueet tulevat harjoittelemaan ulkona Kartanonkoskella ja harjoitusvuoroissa ja toiminnassa on huomioitu, ettei eri joukkueet sekoitu sekä nämä jaetaan tarvittaessa pienempiin ryhmiin joukkueiden sisällä. Valmentajat käyttävät aina maskeja harjoituksissa sekä harjoittelu suunnitellaan aina vallitsevien määräysten mukaan.

 

Lisätiedot:

seurakoordinaattori Risto Tikka
risto.tikka@pakkalanpalloseura.fi
041 543 8217